Skip links

Glettamester og resultater 2021

Stort tillykke til årets Glettamester som i år blev Thea Saxild på Bersi fra Hindbjerghus. Tillykke til årets mest vindende mandlige rytter: Sophus Stenild/Jarl fra Trappenhaven. Vinderen af “Det Gyldne Piskeris” blev Nanna E. Thormann – tillykke til Nanna!!
Det blev en fantastisk dag på Dalgården, med dygtige ryttere, skønne heste og et veloplagt publikum. Rikke Oppermann guidede os alle trygt gennem dagens program, som indeholdt alt fra T5, T8J, 4.3, fælles frokost, kagedyst, øltölt, 4-stafet til Smukkeste Gangart.
Bestyrelsen stod tilbage med et kæmpe stort smil. Denne dag bliver så fantastisk fordi I alle kommer og giver en hånd til alt det praktiske.
Tak til alle 🤠 Årets resultater:
T5:
1. plads = Ellen Hvidt/Nanna Morgunbirtha fra Isafold                                                Behændighed:
2. plads = Gry Bruhn Hansen/Svört von Oed                                                                   1. plads = Rigmor Balle/Fimur fra Eyfjörd
                   Christina Brask/Feykir fra Lynghøj                                                                 2. plads = Thilde Thastum/Sol fra Stald Strumpa
3. plads = Line Ann la Cour/Sølvi fra Lynggaarden                                                        3. plads = Freja N. Johansen/Skinfaxi
                                                                                                                                                                       Thea Saxild/Bersi fra Hindbjerghus
T8 Junior:
1. plads = Thea Saxild/Bersi fra Hindbjerghus                                                                4 – Gænger Stafet:
2. plads = Lucca Bæk/Selja fra Thorsheim                                                                       1. plads = Thea Saxild/Bersi fra Hindbjerghus
3. plads = Freja N. Johansen/Skinfaxi                                                                                                 Lucca Bæk/Selja fra Thorsheim
                                                                                                                                                                      Nanna E. Thormann/Hekla fra Svalegården
T8 Senior:                                                                                                                                                   Sigrid Saxild/Mørk fra Bøllund
1. plads = Mona Sander Pedersen/Dimmbrá fra Lundgården
2. plads = Addie Holm/Hvinur fra Døesgården                                                                2. plads = Ellen Hvidt/Nanna Morgunbirtha fra Isafold
3. plads = Mette Bach Skov/Sigur fra Stald Hoff                                                                                 Gry Bruhn Hansen/Svört von Oed
                                                                                                                                                                        Niels Jakobsen/Laxi fra Kræn Tauls
4.3:                                                                                                                                                                 Anne Casper-Secher/Rakel
1. plads = Ellen Hvidt/Nanna Morgunbirtha fra Isafold
2. plads = Christina Brask/Feykir fra Lynghøj                                                                  3. plads = Sophus Stenild/Jarl fra Trappenhaven
3. plads = Gry Bruhn Hansen/Svört von Oed                                                                                       Jan Broch/Silja
                                                                                                                                                                        Helle Mogensen
4.5 Junior:                                                                                                                                                    Pernille Schirmer/Rán fra Johannelyst
1. plads = Rigmor Balle/Fimur fra Eyfjörd
2. plads = Thea Saxild/Bersi fra Hindbjerghus                                                                 Øltölt:
3. plads = Ida Bruhn Abildgaard/Atli fra Katrinedal                                                       1. plads = Christina Brask/Feykir fra Lynghøj
                                                                                                                                                     2. plads = Sophus Stenild/Jarl fra Trappenhaven
4.5 Senior                                                                                                                                  3. plads = Ellen Hvidt/Nanna Morgunbirtha fra Isafold
1. plads = Mona Sander Pedersen/Dimmbrá fra Lundgården
2. plads = Addie Holm/Hvinur fra Døesgården
3. plads = Frederikke Jakobsen/Fála fra Dalgården

Smukkeste gangart:

1. plads =  Sigrid Saxild/Mørk fra Bøllund + Thea Saxild/Bersi fra Hindbjerghus
2. plads = Lucca Bæk/Selja fra Thorsheim + Nanna E. Thormann/Hekla fra Svalegården
3. plads = Rigmor Balle/Fimur fra Eyfjörd